Skocz do treści

P.G.R. – Polish Psalter

Kolejna podróż zespołu przebiega w czasie. Cofając się 440 lat wstecz odkrywamy renesansową muzykę, złotego wieku. Dwóch wspaniałych twórców łączy siły aby stworzyć dzieło unikalne. Jest nim „Psałterz Polski”. Jan Kochanowski przekłada na język polski Księgę Psalmów i proponuje Mikołajowi Gomółce ich muzyczne opracowanie Ten ledwie po kilku miesiącach przynosi 150 psalmów w układzie 4 głosowym. Muzyka mimo braku schematyczności zachowuje prostotę, zgodnie z podtytułem Psałterza:

Są łacniuchno uczynione
Prostakom nie zatrudnione
Nie dla Włochów, dla Polaków
Dla naszych, prostych domaków”.

 Jest to więc kwintesencja polskiego renesansu, wiernego tradycji, ale czerpiącego też z dorobku kultury europejskiej.

Taka tez idea przyświeca projektowi PGR – Psałterz Polski. Teksty psalmów są podane przez sopran – Barbarę Rogalę, a pozostałe linie realizują instrumentaliści. Do oryginalnych 4-głosowych, zostały dokomponowane nowe fragmenty, które pełnią funkcję „portali czasu” przenoszących nas niezauważalnie z XVI wieku do czasów współczesnych. Jazz łączy się tu z muzyką dawną, przypominając niejako, że i wtedy znaną praktyką była improwizacja.

Nasz pierwszy album: P.G.R. – Polish Psalter został wydany na płycie CD w 2020 roku przez Ars Sonora, Można ją nabyć: w naszym sklepie – tutaj

Kolejny Album: „P.G.R. – Polish Psalter vol. 2”
miał cyfrową premierę w Październiku 2023 roku, 
wydany również przez Ars Sonora, Do nabycia:
tutaj.

W grudniu 2023 miała miejsce premiera albumu w formie CD.

Obie płyty cieszą się bardzo dobrym przyjęciem fanów i krytyków muzycznych.  Dowodem tego są  wyróżnienia „Płyta Kwartału” magazynu „Presto” w 2020 i 2023 roku. 

pl_PLPL