Skocz do treści

P.G.R.- o projekcie

P.G.R. – czyli Projekt Grzegorza Rogali, to jazzowy projekt wyrażający ideę łączenia kultur i gatunków muzycznych. Koncepcja obejmuje dialog między muzyką polską, żydowską i klasyczną. Możemy się o tym przekonać słuchając 4 albumów CD. Pierwszy z nich wydany w 2011 roku „Enthuzjazzm” to egzotyczna mieszanka muzyki klezmerskiej i jazzowej. Kolejna płyta „Poezjazz”, wydana w 2014 roku, to przede wszystkim bardziej osobisty wymiar, ale także poetyckie teksty: biblijna „Pieśń nad Pieśniami” i fragmenty „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruno Szulca. Oba albumy zostały nagrane z izraelską saksofonistką Sagit Zilberman.

Ostatnie albumy przenoszą słuchacza do polskiego renesansu, nazywanego „złotym wiekiem”. Tam znajdziemy psalmy w poetyckim przekładzie Jana Kochanowskiego. Do muzycznego opracowania „Psałterza Dawidów” Kochanowski zaprosił swojego przyjaciela – Mikołaja Gomółkę. Polski Psałterz jako przełom w polskiej literaturze i przykład interdyscyplinarnej współpracy na najwyższym poziomie – stał się dla Artystów P.G.R inspiracją i wyzwaniem zarazem.

Kolejna odsłona to nasycony osobistymi odniesieniami lidera mainstreamowy P.G.R. quartet.

P.G.R. dwukrotnie otrzymał stypendium Berklee College of Music, jego muzyka gościła w UK Jazz Radio oraz gościła na wielu scenach muzycznych w Polsce, Ukrainie, Niemczech, Szwecji, Francji, m.in.: Jazz w Ruinach, Głogowskie Międzynarodowe spotkania Jazzowe. Synagoga Pod Białym Bocianem, Muzeum Historii Żydów Polskich, Flugery Lvova, Sztokholmski Festiwal Jazzowy.

pl_PLPL