Skocz do treści

Zespół Kapela Polonica

to czwórka absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Genewie. Specjalizują się w muzyce dawnej. Inspiracją są dla nich przebyte studia, koncerty i kontakt z publicznością, a nade wszystko codzienne życie, nie ograniczające się do muzyki. Sopran, flet podłużny, viola da gamba i klawesyn, współtworzą brzmienie, dające duże możliwości wyrazowe. Ponadto, tak kameralny skład pozwala usłyszeć indywidualność każdego z muzyków.

Zespół powstał w 2015 roku. W roku 2018 wydał swoją pierwszą płytę z kantatami sakralnymi Georga Philippa Telemanna (wyd. Ars Sonora).

 

Oto co napisano o płycie:

„Choć muzycy współpracują ze sobą stosunkowo krótko(…), tworzą zgrany profesjonalny zespół wykonujący muzykę dawną na wysokim poziomie(…)grupie przewodzi sopranistka Barbara Rogala. Jej miękki i ciepło brzmiący głos odznacza się równocześnie zaskakującą sprawnością(…) uwagę słuchacza przykuwa kunszt i muzykalność grającej na flecie podłużnym Emilii Kineckiej(…)Znakomite basso continuo(…) ich gry słucha się z niekłamaną satysfakcją.”
Autor – Anna Wójcikowska dla: Kalejdoskop Łódzki.

„…intrygująco brzmi piękny sopran Barbary Rogali, a ponieważ towarzyszą jej świetni instrumentaliści, całość jest spójna i jednocześnie wciągająca, więc jeśli tylko czujecie, że w natłoku codzienności potrzebujecie kontaktu z muzycznym pięknem, to jest to płyta dla was.”
Kinga Anna Wojciechowska dla: Presto

Zespół wystąpił między innymi na takich festiwalach, jak: Łódź – Muzyka i Słowo u Jezuitów w Łodzi, Żnin – Musica Antiqua Zneynae, Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” – Zelów, Międzynarodowy Festiwal im. J.I.Schnabla w Nowogrodźcu.

Poza repertuarem związanym z promowanym w 2018 albumem, zespół wykonuje kantaty J. Ch. Pepuscha, A. Vivaldiego, J.F. Haendla, dzieła J.S. Bacha, F. Couperina, arie z oper barokowych, transkrypcje renesansowych psalmów M. Gomółki oraz muzykę instrumentalną epoki baroku.

Skład zespołu:

Barbara Rogala – sopran

Ewa Rzetecka – Niewiadomska – klawesyn

Emilia Kinecka – flety podłużne

Piotr Młynarczyk – viola da gamba

pl_PLPL