Skocz do treści

P.G.R.


P.G.R .

(Projekt Grzegorza Rogali)

P.G.R. – w skrócie Projekt Grzegorza Rogali. To autorski projekt liderawyrażający myśl o spotkaniu muzycznym kultur. W tej pojemnej koncepcji mieszczą się jazz, muzyka etniczna oraz „poważna”, poezja Brunona Szulca,motywy biblijne, czy hip-hopowy free-style. Można się o tym przekonać słuchając 3 wydanych już płyt, które znaczą historię od powstania PGR w 2008roku. Pierwsza z nich „Enthuzjazzm” wydana w 2011 roku to egzotyczny mixmuzyki klezmerskiej, latynoskiej i jazzu, na której wystąpił m.in. raper „Wujeksamo Zło”, to w pewnym sensie ukłon w stronę Johna Zorna – muzycznegopostmodernisty, którego 2 utwory znajdują się na płycie. Kolejny,wydany w2014 roku album „Poezjazz” , to przede wszystkim bardziej osobisty wymiarmuzyki z tytułami odnoszącymi się do ukochanych osób (Song for Basia), aletakże poetyckie teksty „Pieśni nad Pieśniami” i Brunona Szulca. Obie płytyzostały nagrane z Izraelską saksofonistką Sagit Zilberman, która jest nie tylkogościem na płytach, ale także ich współautorką.

Kolejna podróż zespołu przebiega w czasie. Cofamy się w niej o 440 lat.  P.G.R. – Polish Psalter, to połączenie muzyki i literatury polskiego renesansu z jazzem. Usłyszymy na niej 7 Psalmów w przekładzie Jana Kochanowskiego, do muzyki Mikołaja Gomółki. Aranżacja jest dziełem lidera zespołu. W składzie usłyszymy: Barbara Rogala – sopran, Anders Grop –Kontrabas, Roman Ott – saksofon, Frank Parker – perkusja, Grzegorz Rogala –puzon. Brzmienie dopełnia użyta w części utworów teorba – Filip Zieliński. Została wydana na płycie CD w 2020 roku przez Ars Sonora. 

Zachęceni bardzo dobrym przyjęciem pierwszego albumu, kontynuowaliśmy naszą muzyczną podróż. Kolejny Album: „P.G.R. – Polish Psalter vol. 2” miał cyfrową premierę w Październiku 2023 roku, wydany również przez Ars Sonora. W grudniu 2023 miała miejsce premiera albumu w formie CD.

Obie płyty cieszą się znakomitym przyjęciem fanów i krytyków muzycznych.  Dowodem tego są m.in.  wyróżnienia „Płyta Kwartału” magazynu „Presto” w 2020 i 2023 roku. 

Wszystkie publikacje z serii Polish Psalter, zarówno cyfrowe jak i w formie CD można nabyć wyłącznie w naszym sklepie internetowym: tutaj

 

 

Z zespołem współpracowali także Maciej Sikała, Cezary Konrad, Regis MolinaReynaldo

PGR dwukrotnie otrzymał grant Berklee College of Music, jego muzykagościłą w UK Jazz Radio, a z ważniejszych scen na których zespół wystąpiłmożna wymienić Festiwal Jazz w Ruinach, Festiwal Jazz od Nowa, LetniaAkademia Jazzu, Flugery Lwowa, B-flat – Berlin, Jazz Schmiede – Duesseldorf,Teatr Agnieszki, Osieckiej, Festiwal Kolory Polski, Muzeum Historii ŻydówPolskich i Parlament RP.

pl_PLPL