P.G.R. – Polish Psalter

Kolejna podróż zespołu przebiega w czasie. Cofając się 440 lat wstecz odkrywamy renesansową muzykę, złotego wieku. Dwóch wspaniałych twórców łączy siły aby stworzyć dzieło unikalne. Jest nim „Psałterz Polski”. Jan Kochanowski przekłada na język polski Księgę Psalmów i proponuje Mikołajowi Gomółce ich muzyczne opracowanie Ten ledwie po kilku miesiącach przynosi 150 psalmów w układzie 4 głosowym. Muzyka mimo braku schematyczności zachowuje prostotę, zgodnie z podtytułem Psałterza:

Są łacniuchno uczynione
Prostakom nie zatrudnione
Nie dla Włochów, dla Polaków
Dla naszych, prostych domaków”.

Powstaje dzieło wyjątkowe na skalę europejską, łączy tekst i muzykę najwyższej próby. Dzięki rytmizacji zachowuje naturalną akcentację języka polskiego, w psalmach spotykamy elementy obcych tańców (pawany, czy gagliardy). Jest to więc kwintesencja polskiego renesansu, wiernego tradycji, ale czerpiącego też z dorobku kultury europejskiej.

Taka tez idea przyświeca projektowi PGR – Psałterz Polski.

Teksty psalmów są podane przez sopran – Babarę Rogalę, a pozostałe linie realizują instrumentaliści: muzycy jazzowi z Europy (USA, Niemiec, Szwecji i Polski). Melodie i treści psalmów stają się dla członków zespołu tematami do improwizacji, przeradzając się we wspólne kulminacje. Mamy więc muzyczną podróż spiętą renesansową, „złotą” – chciałoby się rzec, klamrą.

Muzyka P.G.R. – Polish Psalter została wydana na płycie CD w 2020 roku przez Ars Sonora, Można ją nabyć na stronie: www.rogalamusic.com/sklep

Skład:

Barbara Rogala – sopran

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie śpiewu prof. Urszuli Kryger. Współpracowała z takimi zespołami jak: Londyński Gabrieli Consort Choir, Chór Filharmonii Łódzkiej, Zespół Wokalny Vivid Singers, Chór i Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej. Uczestniczyła w kursach prowadzonych m.in. przez prof. Piotra Łykowskiego, prof. Stefana Kamasę, Christiana Eulera, dr Katarzynę Dondalską. Koncertowała w Niemczech, Belgii, Francji, Irlandii, Ukrainie, Włoszech i Polsce. Występowała solowo m.in. w takich projektach jak Stabat Mater G.B. Pergolesiego, w ramach Maratonu Bachowskiego z Kantatą 49 oraz 209 J.S. Bacha, AŻ Festiwal, Kantata 51 J. S. Bacha, Festiwal „Muzyka Królów Polskich”. Wraz z zespołem Kapela Polonica wystąpiła na wielu festiwalach w Polsce, m.in. Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów w Łodzi, Festiwal Muzyki Dawnej w Żninie, Festiwal Kolory Polski, Międzynarodowy Festiwal muzyka u J. Schnabla i inne. W roku 2018 ukazała się debiutancka płyta jej zespołu: Kapela Polonica – G. Ph. Telemann. Ponadto wraz z pianistką Dobrochną Jachowicz–Zakrzewską współtworzy Rogala&Jachowicz Duo, z którym wykonuje program oparty na polskiej liryce wokalnej. Współpracuje i nagrywa z polsko-izraelskim projektem PGR & Zilberman. Członek zespołu wokalnego Polskiej Opery Królewskiej.

Roman Ott – saksofon altowy (Niemcy)

„… jest jednym z najlepszych i najbardziej interesujących berlińskich saksofonistów i kompozytorów, przez rok mieszkał w Baltimore, zdobył wiele wyróżnień za swoje umiejętności solistyczne i kompozycyjne. Studiował jazz w Essen i Berlinie (Niemcy), nagrał trzecią autorską płytę w wytwórni Traumtonrec. i Fresh Sound New Talent records z Kurtem Rosenwinklem. Teraz pracuje nad swoim kolejnym albumem dla “fresh sound rec.“ oraz pisze muzykę filmową i teatralną.” – (all about jazz NY.)

Frank Parker – perkusja

Urodził się i wychował w Harvey (Illinois, USA). W 1991 r. został wybrany najlepszym perkusistą przez Illinois Music Educators Association i otrzymał stypendium na Western Illinois University, które ukończył w 1995 r. Wziął udział w dwóch nagraniach z najlepszymi uniwersyteckimi zespołami  (‘Jazz at the crossroads” 1992 –   nominowana do Grammy oraz “The third degree” – 1994). W 1995 r. Frank osiadł w Chicago, gdzie rozpoczął stałą współpracę z wieloma zespołami. W 1999 rozpoczął współpracę z kwartetem Kurta Ellinga. Z nim nagrał nominowaną do Grammy płytę pt. “Man in the air”.

Pozostali artyści i zespoły,  z którymi współpracował, to:

Benny Carter, Freddie Hubbard, Randy Brecker, Roy Hargrove, Nicholas Payton, Joe Lovano, Bobby Watson, John Patitucci, Kevin Mohogany, Karl Denson, Jon Hendricks, Martin Short, Arturo Sandoval, Chris Potter, and John Murphy. Koncertował w USA, Płd. Ameryce, Kanadzie, Europie, Australii i Azji.

Frank mieszka jednocześnie w Polsce i USA i aktualnie występuje z Michałem Urbaniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Wojciechem Koniekiewiczem, Apostolis Anthimos, Piotrem Baronem, SBB oraz The Frank Parker Trio/Quartet. Oprócz działalności koncertowej Frank zajmuje się kompozycją, aranżacją oraz produkcją własnej muzyki.

Anders Grop – kontrabas (Szwecja)

Urodzony w 1964 roku w Sztokholmie kontrabasista i kompozytor i pedagog

Po ukończeniu Sztoholmskiego Instytutu pedagogiki muzycznej w 1995 roku, rozpoczął życie muzyka koncertującego. Występował na całym świecie z takimi zespołami jak SOS Big Band, Stockholms Storband, Latin The Mood, Cirrus, Lynx, Persone(Rock), Flintstones Big Band. W 2003 roku z Berlin Big-Band „zdobył” Jazz & Blues Award Berlin.

Współpracował m.in. z Nilsem Landgrenem, Hayati Kafé, Ulfem Andersonem (ABBA), Paulem Youngiem.

Filip Zieliński – teorba

Przygodę z muzyką dawną rozpoczął w 2004 r. zespołach działających w Bydgoszczy. Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu (klasa lutni dr Henryka Kasperczaka). Od najmłodszych lat udzielał się muzycznie w amatorskich zespołach muzyki dawnej. Jest założycielem zespołu muzyki dawnej ‘ Miraculis ‘ w którym gra na lutni renesansowej. W 2016r. zespół zagrał osiem koncertów w ramach festiwalu „Przedsionek Raju”. Od początku roku 2015r. gra na teorbie w wokalno-instrumentalnym zespole muzyki dawnej ‘Simultaneo ‘ z Gdańska. W 2016r. uczestniczył w nagraniu płyty „Fin’amor” Sebastiana Krajewskiego razem z zespołem „Ars Nova” w Warszawie. Obecnie na stałe współpracuje z Polską Operą Królewską, grając w zespole instrumentalnym Capela Regia Polona.

Grzegorz Rogala – puzon i aranżacje

Puzonista kompozytor, aranżer. Absolwent Jazz Institut Berlin. Stypendysta Berklee College of Music (Boston). Studiował u Jiggsa Whighama, Kierownika Big-Bandu BBC oraz Phila Wilsona.

Osiągnięcia: indywidualne wyróżnienie na festiwalu FAMA (2005 r.), laureat festiwali: Nadzieje Warszawy i Berlin Jazz & Blues Award (z zespołem Kattorna – 2006 r.). Członek miedzynarodowego bigbandu European Colours Jazz Orchestra (2008 r). Laureat nagrody “Phil Wilson Award” (2009 r).

Dyskografia”Straying To The Moon” – Kattorna (2010),„Enthuzjazzm“ – PGR (2011), „Poezjazz” – PGR&Zilberman (2014).

Lider: PGR, 2+, Oprócz, Grzegorz Rogala trio, Native Jazz Trio,

Koncertował na takich festiwalach jak: Festiwal Krzysztofa Komedy, Letnia Akademia Jazzu, Ancona Summer Jazz, Leipziger Jazz Tage (Niemcy), Sounds no Walls (Niemcy), Bremen Jazz Messe (Niemcy) Flugery Lwowa (Ukraina),

Od Nowa Jazz Festival.

W 2018 ruku skomponował muzykę do wierszy Polskich Poetów XIX-XXI w. a następnie zaaranżował na sopran i kwartet smyczkowy w ramach projektu „Zgniotą nas tyrany – powstaniem na nowo.”

Koncerty z muzyką P.G.R. – Psałterz Polski odbyły się m.in. w Czarnolesie – Muzeum Jana Kochanowskiego, Głogowskiech Spotkaniach Jazzowych, Kościele Saint Merry w Paryżu i na Stockholm Jazz Festival.